Portugalia: najniższy dobowy wzrost liczby infekcji; rząd ogłosił wznowienie pracy szkół

W Portugalii zanotowano w ciągu ostatniej doby najniższy procentowy wzrost liczby nowych infekcji SARS-CoV-2 od czasu pojawienia się w tym kraju koronawirusa w lutym. Liczba zakażeń wzrosła o zaledwie 0,7 proc. do 24027 – poinformował w poniedziałek rząd tego kraju, zapowiadając wznowienie w maju zajęć szkolnych.

Z szacunków służb sanitarnych Portugalii wynika, że w ciągu ostatniej doby liczba osób zakażonych zwiększyła się o 163, czyli o zaledwie 0,7 proc. wobec niedzieli.

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 25 osób. W sumie w Portugalii odnotowano już 928 zgonów z powodu zakażenia koronawirusem.

Według danych resortu zdrowia do poniedziałkowego popołudnia za osoby wyleczone z Covid-19 uznano 1357 pacjentów, z których 28 – w ciągu ostatniej doby.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Lizbonie sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Antonio Sales zapowiedział, że rząd Portugalii po zakończeniu stanu wyjątkowego będzie bardzo stopniowo uchylał obostrzenia. Przypomniał, że jego termin upływa 2 maja.

“Musimy możliwie szybko przywrócić w kraju funkcjonowanie podstawowych dziedzin życia, pamiętając jednak, że druga fala epidemii jest bardzo realna” – dodał, zapowiadając częściowe przywrócenie zajęć w szkołach.

Sales wyjaśnił, że w pierwszej kolejności do placówek oświatowych pójdą uczniowie dwóch najstarszych klas gimnazjów. Zajęcia w nich ruszą 18 maja. Z kolei 1 czerwca wznowiona zostanie praca żłobków.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mal/