Pokazy laserowe zamiast fajerwerków

Świętowanie Nowego Roku przez wiele lat związane było nie tylko z noworocznymi imprezami, ale także pokazem fajerwerków. W ostatnim czasie odchodzi się od tego ostatniego i zastępuje pokazami laserowymi. Długo trzeba było czekać, aby ludzie zrozumieli, że takie zmiany są potrzebne.

Fajerwerki to nieodłączny element świętowania Sylwestra i wchodzenia w Nowy Rok, który zawsze miał być tym lepszym od poprzedniego. Świadomość ludzi z roku na rok się jednak zwiększała i coraz więcej osób dochodziło do wniosków, że fajerwerki są atrakcyjne, ale nie do końca przyjazne dla samego środowiska oraz naszego najbliższego otoczenia.

Nie zawsze bezpieczne

Strzelanie petardami w okresie noworocznym wymaga szczególnej uwagi. Głównie dlatego, że są to materiały pirotechniczne, które same w sobie nie zawsze bywają bezpieczne. Ładnie to wygląda z daleka, sprawia radość młodzieży i cieszy oko dorosłych, ale występuje zbyt duże ryzyko ich używania. Podczas większych wydarzeń, fajerwerki lądowały pod nogami osób w nich uczestniczących. 

Co prawda, petardy wciąż można kupić na stoiskach, a nawet w dedykowanych do tego sklepach. Ich sprzedaż ciągle jednak spada, gdyż ludzie zaczynają z innej perspektywy patrzeć na coś, co przez lata tworzyło dodatek do imprezy sylwestrowej. W mediach społecznościowych powstają akcje przeciwko strzelaniu w Sylwestra, a dołącza się do nich bardzo dużo ludzi w różnym wieku.

Zastępują pokazem laserów

Jeśli z czegoś rezygnujemy, to musimy wprowadzić coś innego. Tak jest i w tym przypadku. Niegdyś w miastach podczas wydarzenia związanego z wejściem w Nowy Rok mogliśmy oglądać fajerwerki, które rozbłyskały na zaciemnionym niebie. Coraz więcej miejscowości zastępuje je pokazem laserów, które nie są szkodliwe, a także nikomu nie przeszkadzają.

Na dodatek lasery nie wywołują zbędnego hałasu. Nie każdy widzi sens w szumnym świętowaniu Sylwestra i niektórzy chcieliby najzwyczajniej w świecie odpocząć. Nowe rozwiązania z pewnością im to umożliwią.

Obecnie na świecie istnieje kilka rodzajów laserów. Ich rozwój związany jest z nowoczesną technologią, która w znacznym stopniu wypełnia nasze życie. Wydaje się, iż wraz ze wzrostem znaczenia tematyki laserów, zobaczymy nowe rozwiązania w tej materii. Pozwolą one na jeszcze atrakcyjniejsze widowiska.

Lepiej dla zwierząt

Obrońcy zwierząt od dłuższego czasu apelowali, aby zaprzestać strzelania petardami. Zwierzęta podczas takich działań są wystraszone i niekorzystnie wpływa to na ich zdrowie. Lasery im nie szkodzą, a wręcz przeciwnie. Są idealnym uzupełnieniem zakończenia starego i rozpoczęcia Nowego Roku. 

Zwierzęta mogą biegać bez obaw, że za chwile w ich otoczeniu ktoś postanowi rzucić petardę. Świadomość się zmienia, ale nie u wszystkich. Niektórzy wciąż nie rozumieją, dlaczego warto zrezygnować z fajerwerków i zastąpić je innymi formami, na przykład wspomnianymi laserami.

Nadal trzeba edukować ludzi

Ludzie zmieniają swoje podejście, gdy widzą, że nowe rozwiązania wcale nie są gorsze od tych, które mogliśmy obserwować do tej pory przez wiele, wiele lat. Poszczególne miasta stosujące pokazy laserów swoim zachowaniem pokazują, iż dopiero czyny, a nie słowa, mogą coś zmienić w kwestii fajerwerków.

Lasery nie pochłaniają tyle pieniędzy, ile przeznaczano na pokazy fajerwerków. Wielokrotnie chciano wydawać jeszcze więcej, aby błyski na niebie były dłuższe, a ludzie mogli je obserwować nie kilka, a kilkadziesiąt minut. To były po prostu pieniądze, które wystrzelone zostały w niebo jedynie dla kilku chwil radości. 

Edukacja rozpoczyna się od najmłodszych lat życia. Odpowiedzialni są za nią zarówno rodzice, jak i nauczyciele w szkołach. Wpajanie odpowiednich wzorców zachowań na etapie rozwoju sprawia później, że kształtujemy własne myślenie. Bardziej racjonalne myślenie z naszej strony pozwala na stosowanie wielu zamiennych rozwiązań, aby osiągnąć ten sam efekt.

Pokazy laserów cieszą się coraz większą popularnością. Ludzie są nimi tak zachwyceni, jak niegdyś wystrzałami fajerwerków, które przez kilka minut błyskały się na niebie. Niewątpliwie w tej kwestii można wprowadzić kolejne rozwiązania, urozmaicające pokazy, a także całkowicie eliminujące fajerwerki. Patrząc na zaangażowanie młodych ludzi w środowisko i ochronę zwierząt, należy się spodziewać, że regulacje na temat noworocznych pokazów będą coraz bardziej restrykcyjne, ale z korzyścią dla nas wszystkich. To my żyjemy na tej planecie i to od nas zależy, jak będzie ona wyglądała za kilka lat.

Odchodzenie od strzelania petardami i pokazu fajerwerków w Sylwestra sprawia, że spokój mają zwierzęta. Wciąż jednak jest to za mało. Nadal zdarzają się osoby, które nie widzą nic złego w materiałach pirotechnicznych, argumentując, że to tylko dwa dni, gdy się je stosuje. Warto bowiem wspomnieć, że używanie petard jest możliwe jedynie w dzień Sylwestra i 1 stycznia. W każdym innym przypadku grozi mandat w wysokości 500 złotych. Pomimo możliwości używania petard przez dwa dni w roku, zadajmy sobie pytanie, jakie cierpienie wyrządzamy zwierzętom swoim zachowaniem i czy warto tracić pieniądze na kilka sekund radości?