Trwa eurowizyjne szaleństwo na punkcie Gabor

Eurowizja Junior 2019 to była szansa dla Polski. Szansa, którą wykorzystano, ponieważ reprezentantka naszego kraju – Wiktoria Gabor zwyciężyła. Tym samym Polska wygrała drugi raz z rzędu, co wcześniej nie zdarzyło się nikomu innemu w juniorskiej Eurowizji. Triumf w muzycznym wydarzeniu, to szaleństwo polskich widzów na punkcie Gabor.

Od Eurowizji Junior 2019 minął już prawie miesiąc. Miesiąc, który niewątpliwie zmienił życie Wiktorii Gabor, polskiej reprezentantki w tym wydarzeniu. Do samego końca rywalizacji trwała zacięta walka pomiędzy Polką, a młodym piosenkarzem z Kazachstanu. Po głosach jury, prowadził Kazach, natomiast widzowie wyżej ocenili Wiktorię Gabor i to ona triumfowała.

Przełom już w 2018 roku

Dla Polski przełomowy był rok 2018. Eurowizja Junior odbywała się wtedy w białoruskim Mińsku, a nas reprezentowała Roksana Węgiel. Piosenką “Anyone I Want To Be” młoda Polka podbiła Europę, a ludzie z kraju nad Wisłą oszaleli na punkcie Eurowizji.

Do tej pory krytykowana na wszelkie możliwe sposoby, Eurowizja stała niebywałą promocją dla Polski, a także i samej wokalistki. Do tej pory nie mieliśmy takich sukcesów na arenie międzynarodowej. Polskie media prześcigały się w kolejnych publikacjach na temat Węgiel, trafiła ona do wielu spotów reklamowych oraz promowała różne marki.

Wybrano miasto i reprezentantkę

Triumf Roksany Węgiel w Mińsku dał Polsce możliwość ubiegania się o organizację Eurowizji 2019. Telewizja Polska zgłosiła się do wyścigu o organizację tego wydarzenia i jako miejsce wybrano Gliwice, a konkretnie Arenę Gliwice.

Poza miejscem, należało mieć także reprezentantkę lub reprezentantka. Długo trwał wybór osoby, która zaśpiewa na eurowizyjnej scenie. Ostatecznie padło na Viki Gabor. Jej utwór pt.: “Superhero” wielokrotnie można było usłyszeć w rozgłośniach radowych. Znalazł się on także na szczytach list przebojów, jeszcze zanim usłyszała go muzyczna Europa podczas konkursu Eurowizji.

Eurowizyjne szaleństwo

Konkurs Eurowizji w Polsce, w Gliwicach był szumnie reklamowany w radiu, telewizji oraz internecie. Po wcześniejszym triumfie Roksany Węgiel, apetyty polskich fanów muzycznych brzmień były bardziej rozbudzone. Przed wszystkim, wszyscy wiedzieli, że stać nas na zajęcie wysokiej pozycji. Tym bardziej, że propozycja Viki Gabor spotykała się ciągle z pozytywnym odbiorem.

24 listopada tego roku w Arenie Gliwice odbył się 17. Konkurs Piosenki Eurowizji Junior. Motywem przewodnim muzycznego wydarzenia było hasło #ShareTheJoy. Uczestnicy z dziewiętnastu krajów przystąpili do eurowizyjnej rywalizacji.

Podczas prezentowania rezultatów Eurowizji Junior 2019 najpierw poznaliśmy werdykt jury z poszczególnych państw, natomiast później głosy widzów. Polska za sprawą Viki Gabor uzyskała 112 punktów jurorskich i nie prowadziła na półmetku konkursu. O wszystkim miały decydować głosy widzów. To one zmieniły kolejność! Reprezentantka naszego kraju otrzymała 166 punktów i tym samym wyprzedziła dotychczas prowadzący Kazachstan. Podium uzupełniła Hiszpania.

Triumf Gabor wywołał wielką euforię. Gratulacji było mnóstwo, nie tylko na scenie, ale i poza nią. Tego dnia w Wiśle rozgrywano inaugurację Pucharu Świata w skokach narciarskich. Polscy skoczkowie drużynowo wywalczyli 3. miejsce. Wieczorny sukces młodej piosenkarki przyćmił ich rezultat. Media przekazywały wiele informacji na temat tego widowiska muzycznego, które organizacyjnie oceniono bardzo dobrze.

Wiktoria Gabor stała się symbolem polskiego sukcesu. Sukcesu w świecie muzyki. Wielokrotnie udzielane wywiady i bardzo długa konferencja prasowa, na której Gabor opowiadała nie tylko o przeżyciach związanych z finałem, ale także o przygotowaniach do niego. Pojawiły się również propozycje uczestnictwa w różnych programach telewizyjnych i radiowych. Siła rażenia sukcesu piosenkarki wydaje się być większa od tego, czego doświadczyła Roksana Węgiel. W Mińsku niewiele osób wierzyło w niej sukces. Tutaj było nieco inaczej. Oczy Polaków i Polek były skierowane na wydarzenia w Gliwicach. Wszyscy mocno zaciskali kciuki, co ostatecznie pomogło, ponieważ Polska odniosła sukces.

Piosenka “Superhero” w dalszym ciągu jest grana w rozgłośniach radiowych. Na YouTube oficjalny teledysk osiąga kolejne rekordy wyświetleń. Prezes Telewizji Publicznej zapowiedział, że Wiktoria Gabor wystąpi podczas imprezy sylwestrowej organizowanej w Zakopanem przez jego stację.

Od triumfu Viki Gabor w Gliwicach minął już prawie miesiąc. Jej sukces wywołał tyle emocji, że w dalszym ciągu się o tym rozmawia. Wygrana Polki dała nam także możliwość ubiegania się o organizację kolejnej edycji Eurowizji Junior. Być może TVP ponownie otrzyma możliwość wykreowania widowiska muzycznego, podczas którego zobaczymy przyszłą gwiazdę europejskiej muzyki.

Do tej pory nie mieliśmy szczęścia do dorosłej Eurowizji. Wiele osób pamięta rewelacyjny występ Edyty Górniak, który jednak nie dał zwycięstwa. Za sprawą juniorskiej wersji tego konkursu mamy jednak mnóstwo powodów do radości. Sukces Roksany Węgiel, a w szczególności ten ostatni – Wiktorii Gabor warto byłoby wykorzystać. Polscy wokaliści nadal nie są za bardzo doceniani w Europie i na świecie. Za pośrednictwem młodego pokolenia może się to zmienić.