Arabia Saudyjska: w hadżdżu weźmie udział najwyżej kilka tysięcy pielgrzymów

Liczba pielgrzymów, którzy wezmą udział w hadżdżu, dorocznej muzułmańskiej pielgrzymce do Mekki, zostanie ograniczona do maksymalnie kilku tysięcy osób, a pośród nich nie będzie wiernych spoza Arabii Saudyjskiej – poinformowały we wtorek władze tego kraju.

„Królestwo Arabii Saudyjskiej pragnie umożliwić wszystkim muzułmanom różnych narodowości odbycie pielgrzymki, ale warunki zdrowotne w tym roku na świecie sprawiły, że uczyniliśmy ten hadżdż wyjątkowym” – powiedział minister ds. pielgrzymek hadżdż i umra Mohammed Benten.

Saudyjskie władze zwlekały, by ogłosić swoją bezprecedensową w niemal 90-letniej historii kraju decyzję, na pięć tygodni przed przypadającym w tym roku na koniec lipca wydarzeniem, co wskazuje, jak delikatny jest to problem – zwraca uwagę Associated Press.

Urzędnicy zapowiedzieli, że wszyscy pielgrzymi i służący pielgrzymom zostaną poddani kwarantannie zarówno przed pielgrzymką, jak i po niej oraz że do wyboru pielgrzymów spośród obywateli i mieszkańców Królestwa zostaną zastosowane surowe kryteria zdrowotne oraz wiekowe.

Około 2 mln osób odwiedza zazwyczaj najświętsze miejsca islamu w Mekce i Medynie podczas trwającej około tygodnia pielgrzymki. Oficjalne dane pokazują, że Arabia Saudyjska zarabia około 12 mld dolarów rocznie na obu pielgrzymkach, hadżdżu oraz umrze, całorocznej pielgrzymce mniejszej, zawieszonej przez władze już w marcu.

Jeden z najwyższych sunnickich autorytetów religijnych, imam kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar, szejk Ahmed el-Tajeb, z zadowoleniem przyjął „mądrą decyzję” Arabii Saudyjskiej, podkreślając, że ochrona życia ludzkiego jest jednym z głównych priorytetów islamskiego prawa.

“Utracimy biznes wart miliony dolarów, ale nic na to nie poradzimy” – powiedział AP Szahadat Hosain Taslim, prezes stowarzyszenia organizatorów hadżdżu w Bangladeszu, z którego ok. 137 tys. osób podróżuje co roku do Mekki.

Każdemu państwu saudyjskie władze przydzielają określoną liczbę wiz na okazję tej pielgrzymki, będącej – o ile pozwalają na to warunki finansowe i zdrowotne – jednym z podstawowych obowiązków muzułmanów obok wyznania wiary (szahady), modlitwy, jałmużny i postu. Wierni często inwestują swoje życiowe oszczędności i czekają wiele lat na długich listach oczekujących na podróż.

Arabia Saudyjska odnotowała ponad 161 tys. zakażeń koronawirusem i ponad 1,3 tys. zgonów w następstwie wzrostu liczby nowych przypadków w ciągu ostatnich dwóch tygodni. (PAP)

baj/ kar/