Czy w Polsce powstanie mały reaktor jądrowy?

Kilka tygodni temu miliarder Michał Sołowow ogłosił, że razem ze spółką GE Hitachi zamierza zbadać potencjał dla budowy małego reaktora jądrowego w Polsce. Czy taka jednostka może naprawdę powstać nad Wisłą?

Przeszkód na drodze do wybudowania prywatnego małego reaktora modułowego (ang. SMR) w Polsce jest kilka i są one dość poważne.

Według informacji Dziennika Gazety Prawnej w Polsce ma powstać prywatny SMR. Czas realizacji to 10 lat, koszt ok. 1 mld dolarów. Inwestorem jest Synthos, spółka chemiczna Michała Sołowowa. W komunikacie GE Hitachi (GEH) mamy wzmiankę o tym, że spółka ta rozpoczyna z Synthosem “badanie potencjału budowy małego reaktora modułowego” w Polsce.

Reaktor, o którym mowa w komunikatach GEH i Synthos (BWRX-300) to jednostka, która nie jest licencjonowana (czyli de facto dopuszczona do operowania) nigdzie na świecie. Znajduje się w fazie planowania.

Rozpoczęta w Kanadzie procedura licencjonowania tego reaktora (będąca obecnie w stadium prelicencjonowania) może potrwać do 2025-2026 roku. Jeśli termin 10 lat, o którym mówił DGP ma być dotrzymany, to działania kanadyjskiego i polskiego dozoru technicznego muszą pójść sprawnie i bez żadnych problemów. Proces budowy ma się zaś zamknąć w terminie ok. 5 lat (przy czym światowymi rekordzistami w tej kwestii są Japończycy, którzy dali radę w 48 miesięcy).

Proces licencjonowania ma poważne znaczenie nie tylko dla harmonogramu, ale też dla kosztów finalnych inwestycji.

Względnie nieduża moc jednostki wskazuje, że ewentualny SMR miałby zasilać przede wszystkim (albo i wyłącznie) zakłady Synthosa. Niepewna jest jednak kwestia lokalizacji, która – według wskazań ekonomii – powinna znajdować się w pobliżu odbiorców (co umożliwia konstrukcja SMR). Polskie prawo może nie pozwolić na ulokowanie jednostki tuż przy zakładach chemicznych.

Czy Michał Sołowow będzie zatem nuklearnym Prometeuszem, który przyniesie atom do Polski? Na ten moment nie sposób tego określić.

Niemniej, pomimo tych wszystkich wątpliwości, można się ucieszyć, że w świat poszła informacja, że polski biznesmen chce budować SMR. To naprawdę dobra reklama, nie tylko Michała Sołowowa, ale też dla kraju.

Jakub Wiech

prawnik, dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24, stypendysta James S. Denton’s Transatlantic Fellowship, autor książki „Energiewende. Nowe niemieckie imperium”.