Francja: Wielkanoc, Ramadan oraz święta żydowskie bez zgromadzeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas poniedziałkowej wideokonferencji z przedstawicielami najważniejszych religii poinformował, że Wielkanoc, początek Ramadanu oraz święta żydowskie muszą odbyć się bez organizowania zgromadzeń.

„Wszystkie święta religijne przypadające w kwietniu, biorąc pod uwagę obecną sytuację, nie mogą być organizowane tak, jak to zwykle się dzieje” – powiedział po spotkaniu przewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego (CFCM) Mohammed Moussaoui.

„Święta nie będą przeżywane jak zwykle. Istnieje możliwość ich wirtualnego celebrowania” – oznajmił przewodniczący Federacji Protestantów Francji François Clavairoly.

Pałac Elizejski poinformował agencję AFP, że prezydent poprosił autorytety religijne o „przygotowanie się do świętowania tych ważnych świąt w inny sposób”.

Wielki Tydzień i Wielkanoc przypadają między 6 a 13 kwietnia, obchody żydowskiej Paschy będą odbywać się od 9 do 16 kwietnia, a Ramadan rozpocznie się 24 kwietnia.

Według Pałacu Elizejskiego uczestnicy spotkania z prezydentem zgodzili się na utworzenie grupy wsparcia dla osób odizolowanych lub pozbawionych środków do życia. Stowarzyszenia religijne mają również organizować infolinie wsparcia moralnego i duchowego. Prezydent poprosił ministerstwo spraw wewnętrznych o propozycję w kwestiach organizacyjnych w tej sprawie.

Macron uspokajał, że nie ma obowiązku kremacji osób, które zmarły na Covid-19. „Prefektom nie wydano żadnej dyrektywy w tym sensie, w niektórych sytuacjach wystąpiły błędy językowe, nieporozumienia zostały wyjaśnione” – informuje Pałac Elizejski. Kremacjom zmarłych na koronawirusa mieli sprzeciwiać się muzułmanie we Francji.

Decyzje w sprawie ceremonii, pochówków i miejsc na cmentarzach będą podejmowane przez poszczególnych merów w porozumieniu z przedstawicielami religii.

W spotkaniu z prezydentem wzięli udział przywódcy głównych religii (muzułmanie, katolicy, protestanci, buddyści, prawosławni), a także świeckie stowarzyszenia i masoni.

Kolejne spotkanie w tym samym gronie ma zostać zorganizowane za dwa tygodnie.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ jo/ jar/