Hiszpania: po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego było znacznie mniej przestępstw

Obowiązujący w Hiszpanii stan zagrożenia epidemicznego doprowadził w drugiej połowie marca do spadku liczby przestępstw o blisko 74 proc. – wynika z szacunków resortu spraw wewnętrznych tego kraju.

Opublikowana na stronie internetowej MSW Hiszpanii analiza dowodzi, że pomiędzy ogłoszeniem przez premiera Pedro Sancheza 14 marca stanem zagrożenia a 31 marca siły policyjne tego kraju zanotowały 19 656 przypadków złamania prawa.

“Oznacza to, że w porównaniu z takim samym okresem w 2019 roku nastąpił spadek przestępczości o 73,8 proc.” – napisano w ogłoszonym w piątek wieczorem oświadczeniu MSW.

Resort spraw wewnętrznych oszacował, że największy spadek przestępczości miał miejsce na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu – o 84,1 proc.

Przedstawiciele organizacji policyjnych wskazują, że o ile w pierwszych dniach po ogłoszeniu stanu zagrożenia liczba wykroczeń, szczególnie naruszeń przepisów nakazujących pozostanie w domach z powodu epidemii koronawirusa, była stosunkowo niska, to w kwietniu nastąpił jej drastyczny wzrost.

W czwartek hiszpańskie MSW poinformowało, że z powodu łamania przepisów przeciwepidemicznych pomiędzy połową marca a końcem kwietnia wystawiono łącznie ponad 805 tys. mandatów oraz zatrzymano 7183 osoby.

Sobota jest pierwszym od połowy marca dniem, w którym mieszkańcy Hiszpanii mogą wychodzić z domu w celach rekreacyjnych. Rząd zgodził się również na wychodzenie z domów osób starszych na krótkie spacery. Dotychczas z przywileju tego korzystały jedynie dzieci i ich rodzice, a także opiekunowie psów.

Przedstawiciele policyjnych związków zawodowych spodziewają się, że wraz z wyznaczeniem limitów godzin na spacery i treningi liczba kar za lekceważenie przepisów o stanie zagrożenia epidemicznego znacząco wzrośnie. (PAP)

autor: Marcin Zatyka

zat/ ap/