Polskie rozwiązanie AI w walce z koronawirusem – prośba o wsparcie projektu!

Nigdy nie było tak poważnie jak jest dziś, zwracam się do Was bezpośrednio w obliczu tych ciężkich dni jakie nadchodzą. W kilka osób poświęciliśmy ostatnie dni na czytaniu dokumentacji medycznych jakie pojawiają się w kilku serwisach medycznych – Tomasz Sokół

Już dziś wiemy, że to co „robimy w Polsce” jest niewystarczające – jest to straszne ale prawdziwe. Powstał pomysł, aby spróbować zminimalizować skutki, uratować kilku seniorów, naszych rodziców, dziadków – aby za te kilka miesięcy móc odzyskać to co było tak mało zauważalne kilka tygodnie temu!

Wirus z Wuhan, (COVID-19) do dziś niezatrzymany, siejącym spustoszenie na samą myśl pojawienia się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Tyle wywodu, konkrety:

#KORONAWIRUS vs. AI

Bardzo dobrze wiemy jak wykorzystać sztuczną inteligencję, narzędzia stworzone do tej pory. To jest ten moment, ostatni dzwonek do realizacji z pozoru łatwego planu – w kilku krokach.

Cel: Szybka diagnoza osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2

W obliczu rzeczywistości jaka nas otacza, odpowiedzmy sobie na pytanie. Jak zminimalizować rozprzestrzenianie się tzw: #koronawirusa, wykorzystując w pełni dostępną i wykorzystaną technologie w Chinach. Kilka punktów:

 • Nauczyliśmy / wytrenowaliśmy modele w zakresie odpowiednich działań – Tomograf komputerowy, RTG
 • Mamy datasety, którymi na bieżąco będziemy trenować nasze modele dodając odpowiednią ilość obrazów z RTG i tomografów komputerowych, jednostek zdrowych lub z symptomami COVID-19,
 • Jesteśmy już blisko, aby dostać zielone światło, aby wdrożyć to rozwiązanie w jednostkach potrzebujących zrobić test osoby podejrzanej o bycie nosicielem,
 • Wdrożyć rozwiązanie w miejscach przeznaczonych do badania osób potencjalnie zakażonych, w miejscach gdzie na dziś są tylko zbierane dane w postaci temperatury, danych osobistych,
 • Przeszkolić kadrę radiologów, lekarzy – w prostocie obsługi / szybkości osiąganego wyniku,
 • Wypracować model postępowania – aby badania trwały minimalny zakres czasu,
 • Badać, badać i badać / Testy, testy, testy…

Chiny: co wiemy, jak działają, wzorzec?

Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć, nie jesteśmy Chinami, nasz rząd nie ma 20% skuteczności w egzekwowaniu wydanych poleceń jak Rząd Chiński. Na zdrowy rozum myślą od momentu obrania poprawnej drogi diagnozy, decyzji zajmie nam około 60 dni w totalnej izolacji zanim zaczniemy wstawać jako kraj z kolan. Więc może już dziś, zostańmy w domu – w sieci akcja #zostanwdomu lub pod hashtagiem #zostankurwawdomu

Tak jak szybko uda nam się działać z tymi co się zarazili, tym szybciej zaczniemy podejmować racjonalne decyzje. A jest źle!

Sztuczna inteligencja – jak chcemy to zrobić? Jak to zrobiliśmy!

Szybkie diagnozowanie pacjentów zarażonych COVID-19 – CT/RTG Image, dzięki zastosowaniu chmury obliczeniowej, wyszkoleniu modelu za pomocą dostępnych danych – mamy kilka dużych datasetów, zaimplementowaliśmy je do naszych modeli / nadaliśmy etykiety, oznakowaliśmy te dane -> oczekujemy na wdrożenie w Polskiej służbie zdrowia. Tam gdzie są pacjenci do przebadania. Na pierwszą linie walki z Koronawirusem.

Wiemy co musimy znaleźć na zdjęciach radiologicznych, chcemy się wesprzeć ich wiedzą. Dlaczego tomograf bo jest najskuteczniejszy!

Modele działają, trenujemy je nadal, aby w trybie pilnym wspomóc polskich lekarzy

Algorytmy wykrywające COVID-19 na podstawie obrazów z tomografu komputerowego – „Deep learning Enables Accurate Diagnosis of Novel Coronavirus (COVID-19) with CT images„.

Trening maszyny

Wiemy co musimy znaleźć na zdjęciach radiologicznych, ale pomoc radiologów byłaby nieoceniona.

Czy wiecie, że „zmętnienie szkła gruntowego” pojawia się już w drugim dniu po zakażeniu? W radiologii zjawisko to jest rozpoznawalne jako sygnał, że pacjent jest chory.

Dlaczego tomograf – bo jest najskuteczniejszy! Gdzie zastosować RTG, do szybkiej diagnozy przesiewowej każdego w kwarantannie, nie po 5 lub 7 dniach, a już w drugim dniu od momentu zarażenia. RTG znalazłoby idealne zastosowanie na granicy państwa.

AI – uratowało Chiny, AI – uratuje Polskę?

Ciężkie pytanie, ale ze względów na totalną ignorancję władzy odnośnie działania w tym sektorze, trzeba podejmować własne inicjatywy. Stąd ten post, ale zobaczmy jak to robiły Chiny:

Film, zapewne propagandowy, ale jasno opisujący to co się działo lub dzieje i jak to powinno wyglądać. Zalecenia są jasne:

 1. Tomograf komputerowy podstawowym narzędziem w walce z COVID-19,
 2. Testy dostępne na rynku mają 20% mniejszą skuteczność tylko dlatego, że mogą wykryć wirusa od 5 dnia po infekcji,
 3. Algorytmy widzą „zmętnienie szkła” u zakażonego w płucach, JUŻ drugiego dnia,
 4. AI potrafi zdiagnozować do 5000 skanów tomografem komputerowym dziennie,
 5. Radiolog na poprawną diagnozę potrzebuje do 15 minut,
 6. Potwierdzoną diagnozę mamy w 10 – 20 sekund po podaniu skanu do przetworzenia przez algorytm (obecnie w PL, to czort jeden wie ile trwa diagnoza).

Podsumowanie:

Chociaż testy PCR mają wiele zalet, to są rzeczy fizyczne, wymagają sporo nakładu pracy, ludzi, laboratorium – a zakładane narzędzie ma służyć do przesiewowego szybkiego diagnozowania chorych pacjentów.

Wyobraź sobie przyszłość, w której zabraknie testów lub większość lekarzy zachoruje?

Mamy własne polskie rozwiązanie technologiczne do walki „na froncie” – kupa pracy przed nami.

CT/RTG Image AI

Mamy 3 różne modele gotowe do testowania, dopracowania- skuteczność przerosła moje oczekiwania – do 96% zgodności – na obu modelach – tym do RTG i do tomografu.

Znasz radiologa, jesteś studentem medycyny – napisz, pomóż w oznaczaniu zdjęć.

Stan na dziś:

 • mamy 3 różne modele gotowe do testowania, dopracowania
 • skuteczność przerosła moje oczekiwania – do 96% zgodności 
 • model do RTG i do Tomografu, oba na bieżąco są doszkalanie 
 • mamy własne polskie rozwiązanie do walki “na froncie”
 • NIE mogę się przebić z przekazem do żadnego z ministrów, a wiele osób próbuje pomóc!

Pomożecie? My działamy.
Tomasz Sokół – 661 115 910

Źródła: