Pomorskie: Straż Graniczna przekazała prawie 1000 litrów nielegalnego alkoholu dla szpitala

Prawie 1000 litrów alkoholu etylowego trafiło w poniedziałek z Morskiego Oddziału Straży Granicznej do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Będzie wykorzystany do walki z epidemią koronawirusa.

Rzecznik Prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak powiedział PAP w poniedziałek, że alkohol pochodzi z przestępstwa i został wcześniej zabezpieczony przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej we Władysławowie.

“Będzie wykorzystany na rzecz walki z epidemią koronawirusa” – dodał Juźwiak.

Alkohol o stężeniu 90-92 proc., który był przeznaczony do zniszczenia, został w uzgodnieniu z Krajową Administracją Skarbową przekazany do wykorzystania na cele dezynfekcyjne.

Przedsięwzięcie było możliwe dzięki zmianom przepisów kodeksu postępowania karnego w stanie zagrożenia epidemicznego. Poprzez nowe regulacje przedmioty mające znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego mogą nieodpłatnie trafiać m.in. do podmiotów leczniczych.

To pierwsza partia alkoholu zajętego przez Morski Oddział Straży Granicznej, który będzie wykorzystany do walki z koronawirusem.

“Kolejne litry czekają na uzyskanie wymaganych w tym zakresie postanowień” – tłumaczył Juźwiak. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ robs/