Rosja: Rospotriebnadzor nie wykluczył przedłużenia ograniczeń z powodu epidemii

W Rosji ograniczenia wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa mogą zostać przedłużone po 12 maja, jeśli obywatele nie będą ich przestrzegać w najbliższych dniach – ostrzegła Anna Popowa, szefowa urzędu Rospotriebnadzor, odpowiedzialnego za kwestie sanitarne.

“Ograniczenia mogą zostać cofnięte zgodnie z oceną sytuacji epidemicznej. Jeśli będziemy je dzisiaj naruszać, to przed 12 maja będzie jasne, że musimy je – być może – zaostrzać” – powiedziała Popowa w programie telewizyjnym. Jak dodała, w razie przestrzegania ograniczeń można mieć nadzieję na osłabienie części z nich. Jednak “dzisiaj jest to tylko nadzieja” – zastrzegła.

W Rosji do 11 maja obowiązują dni wolne od pracy, które nakładają się na długi weekend z okazji 1 i 9 maja. Popowa zapowiadała wcześniej, że po tym okresie poluzowanie restrykcji może rozpocząć się od zezwolenia na spacery i uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Jako warunek łagodzenia ograniczeń wymieniła spowolnienie tempa nowych zakażeń.

Tymczasem w Rosji według danych z niedzieli odnotowano w ciągu ostatniej doby ponad 10 tys. nowych infekcji. Jest to rekordowy dobowy przyrost zakażeń. Łączna liczba zakażeń wynosi teraz 134 687. Zmarło 58 pacjentów z Covid-19; łączna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 1 280.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ kar/