Sprzęt do leczenia uszkodzeń płuc dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Konsola Xenios będzie wykorzystywana do leczenia pacjentów z poważnymi uszkodzeniami płuc, które wywołać może m.in. koronawirus. Jak wyjaśnił PAP w poniedziałek dr Konstanty Szułdrzyński, podłączenie do respiratora nie zawsze bowiem stanowi ratunek dla osób chorych na Covid-19.

“Respirator wykorzystuje działające płuca, wtłaczając do nich tlen pod ciśnieniem. Tyle tylko, że działa on tak długo, jak działają płuca. Jeśli są one bardzo mocno zniszczone, to nie tylko nie da się dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu do organizmu, ale dodatkowo respirator pogłębia ich uszkodzenia” – wyjaśnił.

Jak wskazał, wtedy z pomocą przychodzi sprzęt, który jest w stanie w większym stopniu, lub nawet całkowicie zastąpić pracę płuc. “Z jednej strony pacjent jest bezpieczny, bo dostarczamy mu tlen i usuwamy dwutlenek węgla, czego płuca już nie były w stanie zrobić. Z drugiej strony przerywamy błędne koło i respirator nie pogłębia ich uszkodzeń” – tłumaczył lekarz.

Konsola, która pomoże krakowskim pacjentom, to urządzenie sterujące i napędzające pompę, na którą zakłada się jednorazowy zestaw, przez który płynie krew pacjenta. Mimo że samo leczenie nie jest dla szpitala kosztowne, problemem pozostaje bardzo drogi sprzęt. W tym przypadku jest to koszt ponad 320 tys. zł. Środki na zakup konsoli przekazała firma Agata S.A.

Dr Szułdrzyński podkreślił, że jego placówka w swoich zasobach posiada już trzy tego typu urządzenia. Na razie jednak nie było potrzeby wykorzystywania ich do leczenia pacjentów chorych na Covid-19, ponieważ w Małopolsce niewielu z nich przebywa obecnie na oddziale intensywnej terapii.

“Na razie udało nam się uniknąć przeciążenia systemu” – ocenił. Wskazał, że jest to ważne, ponieważ “czymś innym jest, kiedy ludzie umierają, bo są zbyt chorzy i nie da się im pomóc, a czymś innym, kiedy umierają, bo nie ma rąk do pracy i odpowiedniego sprzętu”. “Temu drugiemu możemy zapobiec” – mówił lekarz.

Zaznaczył, że w walce z pandemią potrzebny jest nie tylko specjalistyczny sprzęt, ale przede wszystkim budowanie systemu współpracy między lekarzami i jednostkami medycznymi. “Myślę, że pewne zmiany w systemie opieki zdrowotnej, które teraz zajdą, w postaci na przykład lepszej koordynacji opieki nad pacjentami, zostaną wdrożone na stałe” – powiedział.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska