StreetBus na ulicach Wrocławia

Wraz z początkiem 2020 roku na ulice Wrocławia wyjechał StreetBus – autobus dla bezdomnych.

Na pomysł wrażliwej linii wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności w stolicy Dolnego Śląska wpadli pracownicy Urzędu Miejskiego. Jego realizacji podjęła się Fundacja Homo Sacer, we współpracy z Wrocławskim Kołem Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, MPK Wrocław i Miastem Wrocław.

– Wrocławskie MPK powinno być nie tylko przewoźnikiem tramwajowym, czy autobusowym, ale powinno być także propagatorem i nośnikiem idei, które są ważne dla Wrocławia i jego mieszkańców. Na pewno taką ideą jest pomoc potrzebującym, dlatego zdecydowaliśmy się oddać do dyspozycji jeden z naszych autobusów – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK we Wrocławiu.

Uliczny autobus po raz pierwszy na ulice miasta wyjechał 4 stycznia. Jak poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, StreetBus będzie jeździł po stolicy Dolnego Śląska codziennie w godzinach 20.00 – 23.00 i obsługiwał wszystkie osoby potrzebujące, które w czasie niskich temperatur powinny
otrzymać pomoc, a nie zawsze chcą skorzystać z takich typowych, instytucjonalnych form wsparcia. W końcu celem akcji jest ratowanie ludzkiego życia.

Na trasie są cztery przystanki, gdzie StreetBus staje na ok. 30 minut. – W tych miejscach można zjeść ciepłą zupę i napić się gorącej herbaty. Reszta działa jak przystanki na żądanie – mówi Andrzej Ptak z MiserArtu. Jak dodaje w autobusie obecni będą wolontariusze, którzy nie tylko nakarmią i zatroszczą się o potrzebujących, ale również udzielą wszelkich informacji na temat uzyskania dalszej pomocy. Co cenne, inicjatywę codziennie wspiera inna organizacja, która przygotowuje termos ciepłej zupy. Mało tego! Do zespołu StreetBusa raz w tygodniu dołącza prowadzone przez Fundację Homo Sacer „Uliczne Ambulatorium MiserArt” czyli ambulans z pielęgniarką lub lekarzem, którzy od kilku lat zapewniają wsparcie przedmedyczne osobom doświadczającym bezdomności.

Autobus rozpoczyna kurs na przystanku przy ulicy Sieradzkiej. Przejeżdża m.in. przez Hallera, FAT, Zajezdnię przy ul. Grabiszyńskiej, pl. Orląt Lwowskich, Galerię Dominikańską, czy ul. Kościuszki. Dłuższe przystanki zaplanowano przy Katedrze, oraz przy ulicach: Bzowej, Suchej i Zaporoskiej. Około godziny 23.00 autobus zatrzymuje się przy ulicy Gajowickiej, gdzie znajduje się Ogrzewalnia św. Brata Alberta dla Osób Bezdomnych. To jego ostatni przystanek.

StreetBus kursować będzie do 12 kwietnia, czyli do końca okresu działania Ogrzewalni Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.