Szef dyplomacji UE: nie czas, by obwiniać kogokolwiek za pandemię koronawirusa

To nie czas, by obwiniać kogokolwiek za pandemię koronawirusa – oświadczył w srodę na konferencji prasowej w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w reakcji na prośbę Australii o poparcie dla dochodzenia w sprawie przyczyn wybuchu pandemii.

“Priorytetem musi być stawienie czoła pandemii, ratowanie życia i powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Pandemię pokonamy tylko dzięki globalnym wysiłkom i współpracy, a współpracy tej nie można narażać, obwiniając jednego lub drugiego o jej pochodzenie” – powiedział Borrell na wideokonferencji z dziennikarzami.

Australia szuka poparcia dla międzynarodowego dochodzenia w sprawie przyczyn pandemii koronawirusa, w tym działań podejmowanych przez Światowa Organizację Zdrowia (WHO). Ten ruch spotkał się z ostrą krytyką ze strony Chin.

O tej kwestii premier Australii Scott Morrison rozmawiał m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Według mediów, stanowisko Francji jest zbliżone do tego, jakie przedstawił Borrell. Morrison rozmawiał też z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)