W Nowym Jorku ograniczenia przedłużone do 15 maja

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w czwartek o 606 nowych przypadkach śmiertelnych z powodu Covid-19, co jest najniższym dobowym przyrostem od 10 dni. Wskazując na potrzebę większego postępu w walce z pandemią przedłużył do 15 maja obowiązujące obostrzenia.

W stanie Nowy Jork zmarło od wybuchu pandemii łącznie 12192 osoby. Cuomo określił to jako tragedię. “Wciąż jest to tragiczny, tragiczny wskaźnik” – powiedział o tempie wzrostu liczby ofiar śmiertelnych.

Cytując statystyki, zauważył, że hospitalizacja osób dotkniętych koronawirusem w Nowym Jorku spadła w ostatnich 24 godzinach, znacznie zmniejszyła się też liczba chorych na oddziałach intensywnej terapii oraz poddanych intubacji.

W całym stanie odnotowuje się każdego dnia blisko 2000 potwierdzonych przypadków nowych zakażeń.

Cuomo uznał spadek liczby zgonów za dowód, że pandemię można kontrolować. 6 kwietnia w stanie Nowy Jork zmarło 599 osób, w kolejnych dniach liczba zgonów przekraczała 700. “Dobrą wiadomością jest to, że możemy kontrolować wirusa, prawda? Oznacza to, że możemy kontrolować jego rozprzestrzenianie się” – ocenił.

Według gubernatora decyzja o przedłużeniu obostrzeń, co nazwał „New York PAUSE”, w tym o zamknięciu firm nienależących do najważniejszych dla funkcjonowania stanu, została skoordynowana z władzami innych stanów Wschodniego Wybrzeża. Pierwotnie przewidywano, że restrykcje ustaną 30 kwietnia.

„PAUSE w Nowym Jorku zadziałała. W ten sposób kontrolujemy bestię. Ale to jeszcze nie koniec. (…) Musimy wciąż robić to, co robimy. Chciałbym, aby wskaźnik infekcji spadł jeszcze bardziej” – oświadczył Cuomo, ostrzegając, że zbyt szybkie ponowne otwarcie spowodowałoby wzrost liczby infekcji.

„Wskaźnik infekcji jest wszystkim” – argumentował. Wskazał przy tym na wysoką cenę, jaką wszyscy płacą z powodu pandemii i łączącą się z tym transformację. “Uczymy się lekcji, aby ta nowa normalność była lepszym Nowym Jorkiem” – powiedział.

Gubernator w związku z pandemią przewodzi grupie roboczej siedmiu stanów: Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania, Rhode Island, Connecticut, Massachusetts i Delaware. Zawiązano ją w celu opracowania wspólnego planu stopniowego wznawiania wymiany handlowej w regionie.

„Potrzebuję skoordynowanego planu akcji z innymi stanami. Tak więc przez miesiąc będziemy kontynuować zasady zamknięcia. Co stanie się potem? Nie wiem. Zobaczymy, co pokażą dane. Nie chcę snuć projektów, wykraczających poza ten okres” – zaznaczył.

Cuomo wyjaśnił, że koordynacja nie obejmie wszystkich aspektów życia. Wyraził nadzieje na współpracę, w której działania jednego stanu nie będą sprzeczne z polityką innych.

Jak dotąd Delaware zapowiedziało zamknięcie mniej istotnych firm do 15 maja. New Jersey, dotknięte skutkami SARS-Cov-2 o wiele mocniej, zarządziło to bezterminowo.

Konsekwencje ekonomiczne pandemii ilustrował projekt budżetu miasta Nowy Jork, który przedstawił burmistrz Bill de Blasio. Zapowiedział okrojenie wydatków o 2 mld dolarów, tłumacząc to spadkiem dochodów z podatków, sięgającym zgodnie z szacunkami ok. 7,4 mld. dol. w bieżącym i następnym roku podatkowym.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)