Warto planować dzień?

Wszyscy się gdzieś spieszą. To cecha charakterystyczna świata, w którym żyjemy. Są metody, ułatwiające działanie osobom szczególnie zabieganym. Jest to planowanie dnia, głównie za pomocą kalendarza. Na przeciwstawnym biegunie ludzie ceniący spontaniczność.

Zaplanowany odpowiednio dzień pozwala wykorzystać czas do maksimum. Na dodatek poszczególne zadania można przypisać do konkretnej godziny, a to pozwala żyć harmonijnie. Nie wszyscy jednak popierają takie zachowanie. Wciąż jest sporo ludzi, których myślenie posiada inny kształt. Poza pracą zarobkową, tacy ludzie, nie mają często zajęć dodatkowych.

Zalety planowania

W życiu często mamy do czynienia z powiedzeniem “czas to pieniądz”. Owszem, tak jest. Planowanie i zarządzanie swoim dniem nie dotyczy jednak tylko kwestii finansowych. Ma związek także z satysfakcją, radością i spokojem. To oczywiście tylko kilka dodatkowych aspektów.

Planując własny dzień, mamy kontrolę nad wszystkim, co się będzie w nim działo. Nie zapomnimy o żadnym spotkaniu, ani zadaniu do wykonania, ponieważ wszystko będzie naniesione w odpowiednie pozycje kalendarza. Szczególną uwagę możemy poświęcić na rzeczy, które są dla nas priorytetowe. Odpowiednie ich oznaczenie spowoduje, że po zajrzeniu do kalendarza od razu te zapiski będą rzucały się w oczy.

Satysfakcję odczujemy, gdy uda się zrealizować wszystko, co zaplanowaliśmy sobie danego dnia. W przypadku realizacji czegoś ponad ten plan, satysfakcja powinna być spotęgowana. Radość będzie widoczna po każdym wypełnionym punkcie, który został przez nas zapisany. Spokój natomiast ma ścisły związek z presją, głównie presją czasu. W przypadku zaplanowania wielu rzeczy, nie musimy obawiać się o to, że pozostało nam mało czasu na zrobienie czegoś ważnego. Wcześniejsze, odpowiednie zaplanowanie tych działań, pozwoli nam w pełni je zrealizować, w określonych ramach czasowych.

Planowanie ma też wady

Nie tyko zalety, ale i wady można dostrzec w planowaniu. Mając konkretnie sporządzony plan dnia, trudno wygospodarować dodatkowy czas na spotkania. Inna kwestia jest taka, że odpowiednio wykorzystując swój dzień, chcemy dokładać do niego kolejne zadania. Z pewnością nie jest to dobre, ponieważ nie mamy wtedy kompletnie czasu zainteresować się naszym życiem prywatnym.

Planujemy nie tylko życie zawodowe, ale i to prywatne. W drugim przypadku jest nieco trudniej, ponieważ wymaga to od nas porozumienia się z partnerem lub partnerką. Chyba, że żyjemy w samotności, wtedy sprawa wygląda nieco inaczej. 

W życiu nie wszystko można zaplanować i przewidzieć, często występują przeszkody, ale to tylko elementy, które należy pokonać, żeby dojść do wyznaczonego celu.

Spontaniczność też jest dobra

Na przeciwnym biegunie znajdują się ludzie ceniący spontaniczność. W zachowaniu takich osób zwykle mamy do czynienia z beztroskim życiem, a także mnóstwem wolnego czasu, którego nie mają w jaki sposób wygospodarować.

Spontaniczność w pracy raczej nie popłaca, ponieważ wtedy można zapomnieć o rzeczach ważnych. Zależy to jednak od predyspozycji poszczególnych osób. Niektórzy, będąc spontaniczni, potrafią zrealizować wszystkie zadania. Są to jednak wyjątki.

Jest także plus tej spontaniczności. Ludzie z natury spontaniczni są bardziej kreatywni, potrafią tworzyć innowacyjne pomysły, a także wprowadzać ciekawe rozwiązania, nawet do swojego życia. 

Sukces tylko ze ścieżką kariery

Wiele osób marzy o sukcesie w życiu prywatnym i zawodowym. Realizacja za pośrednictwem ścieżki kariery pozwala odpowiednio gospodarować siłami, aby pokonywać poszczególne przeszkody. Często nie jest to proste, niemniej jednak stworzenie własnej drogi prywatnej i zawodowej jest krokiem w kierunku rozwoju.

Zaplanowanie całego czasu swojej pracy pozwala się odpowiednio kształtować. Jesteśmy wtedy w stanie realizować zadania, a także stale się rozwijać. Aspekt ciągłego udoskonalania siebie jest istotny, w szczególności dla osób zorganizowanych i ceniących harmonię w życiu.

Z telefonem łatwiej

Planowanie to nie tylko używanie kalendarza w wersji papierowej. Żyjemy w dobie technologii, a kalendarze mamy w swoich telefonach komórkowych. Tam także możemy nanosić zadania i wpisywać dla nich odpowiednie przedziały czasowe. Przypomnienia wyświetlane na Smartfonach pozwalają nam pamiętać o ważnych rzeczach danego dnia, a nawet przypominać o nich z odpowiednim wyprzedzeniem.

O zadaniach do wykonania danego dnia z pewnością wtedy nie zapomnimy. Któż z nas nie zabiera ze sobą telefonu wychodząc z domu? Smartfon stał się nieodłącznym elementem każdego naszego kroku, więc warto wykorzystać funkcje, które się w nim znajdują.

Planowanie czasu pracy oraz własnego dnia ma dużo plusów. Występują także minusy, które jednak nie są w stanie przykryć pozytywnych aspektów takiego działania. Z pewnością pozwala nam to na dużo bardziej wydajniejszą pracę, a także realizację powierzonych zadań w całości, a nie tylko w części. Wykorzystanie kalendarza w wersji papierowej lub elektronicznej wspomaga nasz proces planowania, a skoro już mamy do czynienia z rozwojem technologii, to dlaczego z tego rozwoju nie korzystać, właśnie w kontekście zaplanowania poszczególnych dni?