Wicepremier ds. walki z koronawirusem wśród propozycji Porozumienia; Gowin zapowiada konsultacje z prezydentem

Powołanie pełnomocnika rządu ds. walki z koronawirusem w randze wicepremiera i pozyskanie szczepionki – to niektóre z propozycji strategii “Bezpieczny obywatel” zaprezentowanej przez lidera Porozumienia Jarosława Gowina. Twórcy strategii – jak zapowiedział – spotkają się w najbliższych dniach z prezydentem Andrzejem Dudą.

Gowin wraz z przedstawicielami Porozumienia przedstawili we wtorek strategię “Bezpieczny obywatel” i zapowiedzieli przedstawienie planu odmrażania polskiej gospodarki, czyli tzw. “planu Sośnierza”, od nazwiska jego autora, polityka porozumienia Andrzeja Sośnierza.

Lider Porozumienia przekonywał, że to nie jest działanie konkurencyjne wobec rządu ani krytyka rządu.

“To jest wspieranie rządu. Jesteśmy częścią obozu Zjednoczonej Prawicy i wierzymy, że kompetencje polityczne, eksperckie, polityków, posłów, także naukowców współpracujących z Porozumieniem mogą być jak najlepiej wykorzystane przez rząd. Taka jest intencja przedstawienia przez nas strategii +Bezpieczny obywatel+” – mówił Gowin.

Lider Porozumienia zaproponował w ramach strategii powołanie pełnomocnika rządu ds. walki z COVID-19 w randze wicepremiera.

Wśród innych propozycji ze strategii “Bezpieczny obywatel” znalazło się: produkowanie testów, zwiększenie liczby punktów diagnostycznych, stworzenie mapy nabytej odporności, pozyskanie szczepionki na COVID-19, przygotowanie się do produkcji szczepionki, stworzenie systemu szybkich powszechnych szczepień.

Porozumienie zaproponowało także szczególną ochronę seniorów, poddawanie testom serologicznym wszystkich najbardziej zaangażowanych w walkę z koronawirusem i wyłonienie grupy osób odpornych na koronawirusa.

Gowin podkreślał też, że aby doszło do odmrożenia gospodarki należy zapewnić bezpieczeństwo wszystkim pracownikom. “Kluczowym elementem +planu Sośnierza+, a zatem i strategii +Bezpieczny obywatel+ jest szerokie testowanie i mam na myśli nie tylko testy serologiczne, ale i genetyczne, które pozwalają określać, kto jest zdrowy, a kto zakażony” – mówił.

Ocenił, że “nie ma ceny, której nie warto byłoby zapłacić” za zdobycie szczepionki przeciw koronawirusowi.

Lider Porozumienia poinformował, że zarówno “plan Sośnierza”, jak i strategia “Bezpieczny obywatel” znalazły się wśród tematów poniedziałkowych rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą.

Zapowiedział, że “w najbliższych dniach ma odbyć się spotkanie prezydenta Dudy z twórcami strategii +Bezpieczny obywatel+ i z ekspertami Porozumienia”.(PAP)

autor: Mateusz Roszak, Iwona Pałczyńska

mro/ ipa/ mok/