KPRM: zakontraktowanych 103 mln maseczek medycznych, 33 mln masek z filtrami, 3,5 mln kombinezonów

Jest zakontraktowanych 103 mln maseczek medycznych, 33 mln masek z filtrami, 6,6 mln środków ochrony oczu, 3,5 mln kombinezonów ochronnych i blisko 60 mln rękawic ochronnych, które przybędą do Polski zarówno drogą lotniczą jak i pociągami w ramach połączenia PKP LHS z Chinami – informuje KPRM.

Jak informuje KPRM:

– jak największą część zamówień mają stanowić produkty polskie produkowane przez krajowych dostawców – maseczki różnego rodzaju, fartuchy, kombinezony, płyny do dezynfekcji stanowią coraz większą pulę zamówień.

– Sytuacja, jest bezprecedensowa. Nie było do tej pory operacji logistycznej w sytuacji kryzysowej na taką skalę.

W Polsce dystrybucja materiałów odbywa się przez struktury Agencji Rezerw Materiałowych oraz wojewodów – przy wsparciu wojsk logistycznych, WOT oraz Poczty Polskiej przesyłki docierają do ponad 600 szpitali w całej Polsce.

– Nad tymi operacjami pracuje w LOT ponad 100 osób, w ARM w każdym momencie 150 osób w trybie 24/7 oraz niezliczeni żołnierze, kurierzy i dostawcy.

– Dzięki sprawnemu zarządzaniu i współpracy na bieżąco realizowane są transporty do wszystkich części kraju – dziennie teren Agencji Rezerw Materiałowych opuszcza ponad 20 samochodów ciężarowych, które obsłużyły do 15 kwietnia 2328 przesyłek.

– O skali przedsięwzięcia świadczą liczby – blisko 30 mln maseczek trójwarstwowych, ponad 11 mln rękawiczek lateksowych, blisko 2 mln płynów do dezynfekcji oraz blisko milion kombinezonów i fartuchów. (PAP)

tgo/ mrr/