Społeczna lodówka – realna pomoc dla potrzebujących

821 mln ludzi na świecie cierpi głód. Co kilka sekund ktoś z powodu głodu umiera, a my, w Polsce marnujemy 9 mln ton jedzenia rocznie! 

Z tą absurdalną sytuacją próbuje zmierzyć się trzech mężczyzn: Jan Piontek, Michał Grzesik i Maciej Nikolczuk, założyciele fundacji ,,Weź pomóż”, którzy na co dzień spotykają się z osobami potrzebującymi, dla których kupno jedzenia często jest kwestią wyboru nad chociażby kupnem leków. Panowie dzięki swojej działalności i współpracy z Bankiem Żywności we Wrocławiu, tygodniowo wydają nawet 4 tony żywności najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta. Niestety, sporo osób wstydzi się swojej sytuacji życiowej i nie pobiera żywności, a co za tym idzie – cierpi głód. Założyciele fundacji znaleźli doskonałe rozwiązanie dla tej sytuacji i od kilku lat stawiają w stolicy Dolnego Śląska społeczne lodówki. 

Czym jest społeczna lodówka?

Jej zamysł jest bardzo prosty: kiedy masz za dużo jedzenia – wkładasz je do lodówki, a gdy Ci go brakuje – sięgasz do niej. Dzięki tej niezwykłej inicjatywie nie wyrzucamy nadmiaru jedzenia, a dzielimy się nim z osobami, które tego naprawdę potrzebują.  

Z miłości do ludzi i do jedzenia

Pod tym hasłem otwarta została pierwsza lodówka społeczna we Wrocławiu. – Hasło nie jest przypadkowe. Ta miłość, wylewa się tu przez cały rok! – mówi Wioletta Bodnar, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który jest współpomysłodawcą pierwszej społecznej lodówki na wrocławskim Nadodrzu. Jak zaznacza powstanie lodówki było ,,strzałem w dziesiątkę”, bo nie tylko aktywizuje mieszkańców miasta, ale ich pomoc realnie dociera do najbardziej potrzebujących.  Sprzęt na Rydgiera 25 (bo tu umieszczono pierwszą lodówkę w mieście) postawiono dzięki Foodsharing Wrocław i położonych na tym samym podwórzu HART- Hostel&Art oraz Bistro Powoli. – Cieszę się, że wspólnymi siłami udało nam się otworzyć lodówkę na podwórzu naszych lokali. Uważam tę inicjatywę za ważną i konieczną, zwłaszcza, że jesteśmy w stanie wypełniać ją codziennie po brzegi – mówi Barbara Misiewicz, kierownik zmiany w Bistro Powoli. – Pomaganie innym bez oczekiwania na policzalne korzyści sprawia, że każdy z nas czuje się lepszy, bardziej wartościowy. Miłosierdzie, zrozumienie, słuchanie drugiego człowieka pozwalają też dowiedzieć się wiele o nas samych. Pomoc innemu to najbliższa forma przebywania z drugim człowiekiem – dodaje. 

Opiekunowie społecznych lodówek

W otwarcie lodówki na Nadodrzu włączyło się kilka instytucji, ale to wcale nie było konieczne. O społeczną lodówkę można bowiem starać się w pojedynkę. Tak było w przypadku Krzysztofa Matolicza, członka Rady Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek, który od 19 lat jest radnym osiedlowym, a co za tym idzie – poznał już wielu mieszkańców osiedla.- Gdy  dzięki mediom społecznościowym dowiedziałem się o możliwości uzyskania społecznej lodówki, wiedziałem, że skorzysta z niej wielu mieszkańców mojego rejonu. Zgłosiłem się do kilku organizacji z prośbą o udostępnienie przestrzeni pod lodówkę. Jako pierwsze zgłosiło się Centrum Historii Zajezdnia i to właśnie tu pod koniec listopada 2018 roku postawiliśmy dziewiątą lodówkę społeczną na terenie miasta – mówi Krzysztof Matolicz. Co cenne, od postawienia lodówki przy ul. Grabszyńskiej minął zaledwie rok, a ich liczba w mieście prawie  się podwoiła! 

Weź, ale zostaw dla innych

Ze społecznej lodówki może korzystać każdy, kto tego potrzebuje. Niestety, zdarza się, że choć są wypełniane jedzeniem po brzegi, to korzysta z nich tylko garstka osób. – Zdarza mi się zaobserwować ludzi, którzy korzystają ze społecznej lodówki na moim osiedlu. Widuję pojedyncze osoby, które przychodzą z plecakami i pakują praktycznie wszystko. Z jednej strony cieszę się, że z pomocy korzysta chociaż ta jedna osoba, ale uważam że warto uwrażliwić ludzi na to, by nie brać wszystkiego, a podzielić się jedzeniem z innymi potrzebującymi – mówi Janusz, mieszkaniec Stabłowic. 

Nie tylko we Wrocławiu

Inicjatywa społecznych lodówek poszerza się także poza granice miasta. W podwrocławskiej Żórawinie lodówkę postawiono w… kościele. – Nasza parafia we współpracy z fundacją “Weź pomóż” – odpowiadając na apel metropolity wrocławskiego abp Józefa Kupnego – aby wspierać poprzez różne akcję najbardziej potrzebujących, uruchomiła w kościele św. Józefa lodówkę, gdzie można składać produkty spożywcze dla ubogich. Przeciętny Europejczyk do kosza rocznie wyrzuca 92 kg jedzenia. Polacy są w czołówce narodów Europy, wyrzucając wiele produktów spożywczych. Poprzez naszą akcję chcemy wspierać i anonimowo pomagać osobą najbardziej potrzebującym. Zachęcamy, aby przynosić artykuły spożywcza i składać je w parafialnej lodówce w przedsionku kościoła. Lodówką opiekować się będzie parafialny zespół CARITAS – czytamy na stronie parafii. Miejsc, gdzie udostępniane będą lodówki z pewnością przybędzie. To dopiero dobry początek!

Poradnik stawiania społecznej lodówki krok po kroku:

Znajdź dobre miejsce na postawienie lodówki. 
Główne kryteria jakie przyjęto przy wyborze miejsca to:
– Miejsce gdzie widzisz, że jest wielu potrzebujących
– Miejsce, w którym jest duży ruch pieszych
– Miejsce zadaszone, oświetlone i najlepiej monitorowane
– Miejsce ze stałym dostępem do prądu
– Miejsce najlepiej w bliskiej odległości sklepów osiedlowych czy delikatesów
– UWAGA! Pamiętaj o tym, że musisz mieć pisemną zgodę zarządcy terenu na postawienie lodówki

Potrzebujesz sprawnej, przeszklonej lodówki 
– Najlepiej, aby lodówka była jednoczęściowa (mniej części, które mogą się zepsuć) 
– Pamiętaj, aby dokładnie zdezynfekować lodówkę przed jej uruchomieniem
– UWAGA! Jeżeli lodówka była przewożona bokiem to nie uruchamiaj jej od razu! Odczekaj 24 godziny przed jej włączeniem. 

Opiekun lodówki
Kolejną ważna sprawą jest to, aby czyścić regularnie lodówkę w zależności od potrzeb. Do każdej lodówki musi być przypisana osoba, która się nią zaopiekuje. 

Stawianie lodówki
Pamiętaj o paru ważnych rzeczach:
– Postaw stabilnie lodówkę na płaskiej powierzchni. Jeżeli tylko jest taka możliwość wyreguluj nóżki i przytwierdź ją do ściany 
– Naklej na lodówkę z dwóch stron regulamin użytkowania lodówki (jeden niżej, drugi wyżej, tak aby każdy mógł go przeczytać) 
– Zrób pierwsze zaopatrzenie lodówki, aby dać przykład ludziom do pomagania

Regulamin korzystania ze SPOŁECZNEJ LODÓWKI:

  1. Ze społecznej lodówki może korzystać każdy, kto tego potrzebuje
  2. Bierzesz jedzenie na swoją odpowiedzialność
  3. Nie bierz wszystkiego – Dziel się jedzeniem z innymi potrzebującymi
  4. Wkładaj tylko jedzenie przydatne do spożycia z aktualną datą ważności
  5. Jeżeli w przygotowanym przez Ciebie produkcie występują alergeny – napisz to wyraźnie na opakowaniu
  6. Produkty o charakterystycznym zapachu wkładaj do szczelnych opakowań
  7. Potrawy płynne itp. umieść w szczelnym pojemniku tak, aby przy wyciąganiu nic się nie rozlało
  8. Nie niszcz lodówki i nie oklejaj jej swoimi ulotkami