Szumowski o rozluźnianiu obostrzeń: to balans między względami ekonomicznymi a epidemicznymi

To jest balans pomiędzy względami ekonomicznymi a epidemicznymi – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, komentując stopniowe rozluźnianie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Szumowski we wtorek w TVN24 powiedział, że obecne stopniowe znoszenie obostrzeń to “balans pomiędzy względami ekonomicznymi a epidemicznymi”.

“Jeśli nie wrócimy do działalności, która ratuje gospodarkę, ilość zgonów na nowotwory, na choroby rzadkie, może być znacznie wyższa za jakiś czas. W związku z tym my musimy wyważyć ryzyko epidemiczne i ryzyko zapaści kraju” – powiedział minister.

Szumowski był pytany o stwierdzenie dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrei Ammon, która przekazała, że Polska jest jednym z czterech państw UE, gdzie nie słabnie epidemia COVID-19.

Minister powiedział, że nie niepokoją go takie dane. “Polska była jednym z krajów, gdzie bardzo późno przyszła epidemia. Poczekajmy dwa tygodnie, będziemy mogli ocenić, czy tak jak w innych krajach, w Polsce liczba chorych spada, czy nie” – wskazał.

Szumowski był też pytany o ewentualną możliwość powrotu do wszystkich restrykcji, które były wprowadzone z powodu epidemii.

“Myślę, że to jest niemożliwe, żeby wrócić do takiego dużego zamrożenia, jakie zrobiliśmy. Ale na pewno +taśma może pójść do tyłu+, a na pewno zatrzymać się przy tym +przewijaniu+ do przodu. Czyli kolejny etap (luzowania restrykcji – PAP) będzie musiał być zamrożony, być może jakieś restrykcje poruszania się mogą zostać wprowadzone. W końcu celem jest doprowadzenie do takiego stanu, żebyśmy mogli w sposób możliwie bezpieczny (…) wrócić do nowej normalności” – powiedział.

Minister kolejny raz zaapelował o zlecanie i wykonywanie większej liczby testów.

“Niestety w majówkę z 16 tys. (testów w ciągu dnia – PAP) spadliśmy na 9 tys. przy tych samych możliwościach laboratoryjnych, tej samej liczbie testów” – powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że podobny spadek liczby testów wykonywanych w święta i weekendy jest odnotowywany również w innych krajach, np. w Niemczech.

“Oby lekarze testowali więcej: siebie, swoich kolegów, koleżanki, personel techniczny, medyczny, bo wtedy wyłapiemy szybciej tych, którzy mogą mieć wirusa” – powiedział Szumowski.(PAP)

autorka: Olga Zakolska