PlusLiga przyciąga gwiazdy!

Siatkarskie rozgrywki mężczyzn w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. PlusLiga przyciąga nie tylko finansowo, ale i pod względem sportowym. Kluby kontraktują zawodników wysokiej klasy i jest to niewątpliwie atrakcją tych rozgrywek.

Zmagania siatkarskie w męskim wykonaniu w Polsce to nie tylko emocje w halach sportowych. Wiele transmisji meczów, analizy, wywiady, studia, podsumowania. Wszystkim od wielu lat zajmuje się Telewizja Polsat . To właśnie ta stacja jest ściśle związana z rozwojem całej ligi, ponieważ każda transmisja, to eksponowanie marek sponsorów, którzy chętnie włączają się w działania na płaszczyźnie siatkarskiej.

Początek ligi zawodowej

30 czerwca 2000 roku rozpoczęła funkcjonowanie Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej. Dokumenty założycielskie podpisano w Poznaniu. Ten dzień był kluczowy dla dalszego rozwoju siatkówki w Polsce. Piłka siatkowa w tamtym okresie była czwartą dyscypliną w naszym kraju, w której można było prowadzić zawodowe rozgrywki ligowe. Wcześniej to prawo otrzymały: boks, piłka nożna oraz koszykówka.

29 września 2000 roku rozpoczął się sezon, który był dźwignią marketingową dla klubów startujących w zmaganiach. Mecz pomiędzy Stolarką Wołomin, a Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle transmitowano na jednej z anten TVP – TVP Regionalna. To właśnie Telewizja Polska nabyła pierwsze prawa do transmisji siatkarskiej rywalizacji.

Kluczowa współpraca z Polkomtelem

W związku z ciągłym rozwojem ligowej siatkówki w Polsce, poszukiwano sponsora tytularnego. 15 kwietnia 2008 roku podpisano umowę z firmą Polkomtel S.A., która była właścicielem sieci Plus. Polska Liga Siatkówki zmieniła tym samym nazwę na PlusLigę. 

Co ciekawe, taka właśnie nazwa rozgrywek obowiązuje do dzisiaj. Umowa sponsorska była kilkukrotnie przedłużana, ponieważ współpracę obu podmiotów oceniano bardzo dobrze. Niewątpliwie kibice siatkówki w Polsce są już przywiązani do tej nazwy oraz sposobu jej zapisu. Wydaje się, że sieć Plus na stałe wpisała się w historię zmagań ligowych w naszym kraju.

Telewizje odpowiednio opakowały produkt

Wraz z powstaniem zawodowej ligi siatkówki w Polsce, prawa do transmisji meczów miała Telewizja Polska. Sytuacja uległa zmianie przed sezonem 2002/2003. Wtedy licencją do pokazywania rozgrywek nabyła Telewizja Polsat. 

Teraz kibice przyzwyczajeni są do oglądania PlusLigi na Polsacie Sport, Polsacie Sport Extra i innych kanałach sportowych tej stacji. W przyszłości pokazywano je także w TV4. Były to jednak zamierzchłe czasy, a każdy kolejny rok uczył realizatorów transmisji, jak najlepiej pokazywać ten produkt.

Wiele lat pracy, analizy, podpowiedzi, rozwój technologiczny – to wszystko sprawiło, ze obecne transmisje z PlusLigi stoją na wysokim poziomie. Starcia zazwyczaj komentowane są przez dwie osoby, a wszystkiemu towarzyszy Video Challenge. Jest to system, mający ułatwić pracę sędziów i zniwelować niepotrzebne dyskusje pod siatką.

Dobra liga z dobrymi nazwiskami

PlusLiga określana jest przez zawodników jako jedna z najlepszych. Stawia się ją zazwyczaj na równi z ligą rosyjską i włoską. To trzy główne rozgrywki, w których występują siatkarze światowej klasy. Dla wielu sportowców, możliwość gry na parkietach zawodowej ligi w Polsce, to spełnienie marzeń. Kluby również mają swoją renomę, a propozycje kontraktów dla zagranicznych zawodników zawsze są poważnie rozważane. 

Liga to nie tylko podpisywanie umów z zagranicznymi graczami. To także kształtowanie polskich siatkarzy. PlusLiga przez wiele lat przygotowywała graczy, mogących z powodzeniem rywalizować w barwach reprezentacji naszego kraju. Na przestrzeni lat można zwrócić uwagę, że wielu zawodników z polskiej ligi odnalazło się w realiach reprezentacyjnych. Co więcej, kluby z PlusLigi są w stanie zaoferować tak wysokie kontrakty, a sama liga odpowiedni poziom sportowy, który przekonuje kadrowiczów do pozostania w Polsce.

W wielu sportach np. piłce nożnej możemy tylko pomarzyć o tym, aby znani zawodnicy występowali w naszym kraju. W siatkówce nie musimy się o to obawiać. Podobnie jest z trenerami. Utytułowani szkoleniowcy sami składają swoje aplikacje do klubów w Polsce, który szukają trenerów. Doskonale wiedzą bowiem, że nasz kraj to dla nich szansa na rozwój.

Mamy u nas niepowtarzalny klimat do siatkówki. Praktycznie podczas każdego meczu dostrzegamy hale wypełnione po brzegi. Doping z trybun wpływa na atrakcyjność widowiska. Zawsze ten doping jest on podkreślany przez zawodników biorących udział w rywalizacji. Polscy kibice uchodzą przecież za najlepszych fanów piłki siatkowej na świecie, co szczególnie widać w sezonie reprezentacyjnym i podążaniu za kadrą wszędzie tam, gdzie tylko są jej mecze.

Wszystko wskazuje na to, że doświadczenie w realizacji PlusLigi pozwoli podnosić stale poprzeczkę. Ta wpłynie niewątpliwie na jakość oglądanego widowiska. Wciąż są elementy, nad którymi warto pracować, aby rozgrywki były coraz bardziej urozmaicone. Mamy nie tylko wyrównaną ligę, ale i wiele klasowych pojedynków w poszczególnych kolejkach. transmisje przyciągają przed telewizory mnóstwo ludzi, a wszystko dodatkowo wpływa na promocję siatkówki jako dyscypliny w Polsce.