Sport na 2020 rok. Polacy z szansami na olimpijskie medale

Rok 2019 dobiega końca, a przed nami kolejny – 2020. Ponad 300 dni sportowych zmagań czeka nas od stycznia do grudnia. Największym wydarzeniem przyszłego roku będą Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Kibice piłkarscy zobaczą natomiast Mistrzostwa Europy.

Przed nami wydarzenia sportowe w różnych dyscyplinach. Obejrzymy zmagania w piłce nożnej, piłce ręcznej, siatkówce, skokach narciarskich, kolarstwie i wielu innych. Kluczowym momentem dla sportu w 2020 roku będą niewątpliwie Igrzyska Olimpijskie, które tym razem zagoszczą do japońskiego Tokio.

Mistrzowska impreza w piłce ręcznej już w styczniu

Początek stycznia to sportowe emocje w piłce ręcznej. Mężczyźni przystąpią do rywalizacji w Mistrzostwach Europy, których start zaplanowano na 9 stycznia, a finał odbędzie się 26 stycznia. Gospodarzem ME będą trzy kraje: Szwecja, Austria i Norwegia. 

W gronie zespołów na Mistrzostwach Europy w męskim wydaniu zobaczymy reprezentację Polski. Nasi szczypiorniści na podstawie losowania zostali przypisani do Grupy F. Swoje mecze zagramy ze Szwecją, Słowenią oraz Szwajcarią. Silna grupa zweryfikuje poziom naszej reprezentacji. Awans do kolejnej fazy będzie sukcesem obecnej kadry, która co prawda nie jest w gronie faworytów, ale może sprawić niespodziankę i zyskać określenie “czarnego konia”.

Nie tylko mężczyźni, ale i kobiety zagrają na Mistrzostwach Europy w piłce ręcznej. W przypadku kobiet, europejska rywalizacja na tym poziomie odbędzie się pod koniec roku. Batalia o mistrzowski tytuł zawodniczki zaczną 4 grudnia, a będą goszczone na terenie Norwegii i Danii.

Kolarze także z ważnym wydarzeniem

Mistrzowską imprezę w 2020 roku będą mieli również kolarze szosowi. Od 20 do 27 września zaplanowane są Mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie sportu. Kolarze pojadą do Szwajcarii, ponieważ właśnie ten kraj wybrano na gospodarza ME.

Ta dyscyplina sportu w naszym kraju coraz prężniej się rozwija. Wszystko za sprawą rosnącej rangi m.in. Tour de Pologne. Także i w 2020 roku będziemy mogli obserwować ten cykl zawodów rozgrywanych w Polsce. W kalendarzu jest on wpisany od 5 do 11 lipca 2020.

Obfity sezon zimowy

Sporty zimowe to dla Polaków przede wszystkim skoki narciarskie. Właśnie w tej dyscyplinie mamy największe sukcesy. Kiedyś za sprawą Adama Małysza, teraz Kamila Stocha i jego kolegów z kadry.

Skoczkowie w 2020 roku wystartują w Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich w słoweńskiej Planicy. Odbędą się one po zakończeniu sezonu 2019/2020, a konkretniej od 20 do 22 marca. Słoweńcy zorganizują to wydarzenie u siebie już siódmy raz. Zawodnicy z Pucharu Świata wezmą udział również w Willingen Five i RAW Air. Szczególnie ten ostatni cykl zyskuje na znaczeniu, głównie z uwagi na wysokie nagrody finansowe. 

Swoje wydarzenie będą mieli również młodsi skoczkowie. Szykowane są dla nich Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym. MŚJ potrwają od 29 lutego do 8 marca. Nie tylko skoczkowie przystąpią do rywalizacji. Wystartują tam także kombinatorzy norwescy i osoby rywalizujące w biegach.

Z zimowych imprez ciekawie zapowiadają się jeszcze zmagania w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży. Gospodarzem zostało szwajcarskie miasto Lozanna, a konkurencję zaplanowano w dniach 9-22 stycznia 2020 roku.

Portugalia w obronie piłkarskiego tytułu

W piłce nożnej oczy kibiców będą zwrócone na wydarzenia związane z Mistrzostwami Europy. Mistrzowskiego tytułu broni Portugalia, która zwyciężyła w 2016 roku, pokonując w finale Francję. Po raz pierwszy w historii, podczas tej rangi imprezy zostanie użyty system VAR, który niewątpliwie pozwoli rozwiewać wszelkie wątpliwości sędziowskie.

Polscy piłkarze w Grupie E zmierzą się z Hiszpanią, Szwecją oraz jednym zespołem ze ścieżki barażowej. Tym dodatkowym przeciwnikiem dla nas mogą być: Bośnia i Hercegowina, Irlandia, Irlandia Północna lub Słowacja. 

Otwarcie ME zaplanowane jest na 12 czerwca w Rzymie. Całe mistrzostwa będą rozgrywane w dwunastu krajach, a konkretniej nawet – dwunastu miastach. Finał zaplanowano na 12 lipca w Londynie.

Kluczowe wydarzenia w Tokio

Cały świat swoją uwagę skoncentruje w 2020 roku głównie na japońskim Tokio. Odbędą się tam Igrzyska Olimpijskie. Zobaczymy zmagania m.in. w siatkówce, piłce ręcznej, piłce nożnej, lekkoatletyce, tenisie ziemnym, tenisie stołowym, hokeju na trawie, judo, zapasach i wielu innych dyscyplinach.

24 lipca rozpoczną się Letnie Igrzyska Olimpijskie, a ich zakończenie przewidziano na 9 sierpnia 2020 roku. Warto jednak odnotować, iż już dwa dni wcześniej zmagania zaczną piłkarze oraz reprezentanci poszczególnych krajów w softballu. 

Igrzyska Olimpijskie od wielu lat określane są jako najważniejsze wydarzenie 4-lecia. Sportowcy przygotowują formę głównie pod tę imprezę sportową. Całe dnie sportowych emocji pewnością będą gratką dla fanów tej dziedziny życia.

Jak zatem widać, wydarzeń w świecie sportu w 2020 roku nie zabraknie. Zobaczymy je w wielu dyscyplinach, a godziny transmisji telewizyjnych powinny wypełnić nasze dni. Obyśmy mogli jeszcze oglądać sukcesy Polaków, to radość będzie podwojona.