Nasila się prześladowanie chrześcijan w Burkina Faso

Chrześcijanie w Burkina Faso nie mogą spać spokojnie, tylko w grudniu, w wyniku ataku na jeden z kościołów zginęło 14 wiernych.

– Trwają prześladowania chrześcijan. Od miesięcy my, biskupi, potępiamy to, co dzieje się w naszym kraju, ale nikt nas nie słucha. Najwyraźniej są bardziej zainteresowani ochroną własnych interesów – komentuje sytuację biskup Justin Kientegi z Ouahigouya w północno-centralnej części kraju. Na początku grudnia, terroryści zaatakowali kościół protestancki w Fada N’Gourma, w pobliżu granicy z Nigrem, na wschodzie kraju, zabijając 14 chrześcijan w tym dzieci.

Hierarcha podkreśla, że do teraz nie odnaleziono sprawców zamachu: „Nikt nie przyznał się do ataku, tak jak nikt nie poniósł odpowiedzialności za poprzednie zamachy. Nie wiemy, czy jest to jedna grupa, czy kilka grup, które są zaangażowane w ten proceder. Pewne jest jednak to, że prowadzą kampanię mającą na celu islamizację kraju i próbują sprowokować konflikt międzyreligijny, nie mogąc pogodzić się z tym, że w Burkina Faso chrześcijanie i muzułmanie od zawsze żyli w pokoju”.

Biskup zwraca uwagę, że odpowiedzialni za te zbrodnie sieją postrach w społeczności chrześcijańskiej, również po to, aby móc przejąć ich ziemię i mienie. Po atakach bardzo wielu chrześcijan opuściło swoje domy, przez co notuje się tysiące wewnętrznych uchodźców, o których troszczy się lokalny Kościół.

BRAK REAKCJI ZACHODU

Od początku tego roku w Burkina Faso zamordowano ponad 60 chrześcijan przy całkowitym braku zainteresowania ze strony Zachodu. Biskup wyjaśnił, jak skomentowano tę obojętność podczas ostatniego spotkania Konferencji Biskupów Burkina Faso, Nigru, Mali, Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany, które miało miejsce w Wagadugu, stolicy Burkina Faso. „Zastanawialiśmy się, jak to możliwe, że tak wiele osób nic nie wie o naszej sytuacji i że zachodnie rządy i zachodnie media po prostu o tym nie wspominają. Najwyraźniej w ich interesie jest kontynuacja tej przemocy, a płynące z tego zyski są ważniejsze niż nasze życie”.

Tymczasem nasilają się prześladowania chrześcijan w Burkina Faso. – Wszyscy żyjemy w strachu, niepewności, to ogranicza nasze funkcjonowanie, jako Kościoła. Przez ataki nie możemy swobodnie odwiedzać naszych wiernych w innych wioskach – podkreśla bp Kientega.

– Świat powinien dowiedzieć się o tym, co dzieje się w Burkina Faso, a mocarstwa zachodnie powinny powstrzymać tych, którzy popełniają te zbrodnie, zamiast sprzedawać im broń, której używają do zabijania chrześcijan. Jesteśmy prześladowani, ale mamy ufność w Bogu i nadzieję, że wszystko to wkrótce się skończy – dodaje.

NIE TYLKO CHRZEŚCIJANIE

Populacja Burkina Faso to ok. 2/3 muzułmanów i 1/3 chrześcijan. Grupy dżihadystów atakują zarówno chrześcijańskich duchownych, jak i muzułmanów, których uważają za niewystarczająco radykalnych, choć nigdy na tle religijnym w tym kraju nie było sporów.

Według danych AFP (Agence France-Presse) ponad 700 osób zginęło już z rąk dżihadystów na granicy Burkina Faso – Mali.

W zasadzce przygotowanej na konwój przewożący pracowników kanadyjskiej firmy wydobywczej, na początku tego miesiąca zginęło 37 osób, miało to miejsce we wschodniej części Burkina Faso, był to najbardziej krwawy atak w przeciągu prawie pięciu lat działalności dżihadystów w tym kraju.

Ataki w Burkina Faso, które graniczy z Mali i Nigrem, rozpoczęły się na północy, ale szybko rozprzestrzeniły się w 2018 r. na wschód i zachód kraju. Według danych ONZ za większość aktów przemocy odpowiedzialni są dżihadyści związani z Al-Kaidą lub Państwem Islamskim.

Największym problemem w kraju jest źle wyszkolona i niedostatecznie wyposażona armia, przez co ataki się nasilają. Z tym samym problemem boryka się sąsiednie Mali. W ataku terrorystycznym, który miał miejsce 1 listopada zginęło 49 żołnierzy, do zbrodni przyznało się Państwo Islamskie.


Źródła:

https://news.yahoo.com/14-killed-burkina-faso-church-attack-regional-govt-210015164.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAFKV5pfHamMGP2treleoypk7JpG0eOsmeSa6XTP6lJQgZYr8W9UEEaBZOlg0Wo7prYzdLq1IdwiQCCTES-XNBDXoQQruWnOnrVXMgDxDxdoqqp72dlEezc8wWtZBIR9C-Hh80vtexTatcwM2av1pC_3aejAmzDy6QtfcGaQw_C9A
https://www.tvp.info/45142292/jeden-z-najkrwawszych-atakow-prawie-50-zolnierzy-zginelo-w-zamachu